Classy grub: Take lunch to lecture
    Photo by Jamie Wiebe / North by Northwestern

    There’s not always time to grab a healthy meal between classes (no, Sbarro’s sausage stromboli does not count), so you might have to munch in the classroom. Here’s what you can easily nibble in lecture while you’re not scribbling down notes.

    Vegetable combos: celery, carrots, grape tomatoes, snap peas, bell peppers, etc.

    Vegetables may not be the most satiating food, but slathered in hummus or dressing, they can provide a quick fix midday. Campus C-stores and Whole Foods carry pre-packaged veggies with dip, but the cheapest combo we found was carrots and ranch for $0.99 at D&D’s.

    The Mediterranean spread: hummus, pita, cheese and grapes

    A slightly different take on classroom dining, this spread is well-balanced and convenient. If you have a choice, wheat pitas have more fiber and less sodium than white pitas, and some cheeses (Swiss and cheddar) have light or low-fat options. Cosi offers shareable appetizers: hummus with bread and cucumbers at $6.49 and brie, bread and fruit for $7.29.

    Fruit medleys: peach, grapefruit, pineapple, etc.

    Jewel and 7-Eleven sell Del Monte fruit cups for about $3 each, and they have an exotic selection without sacrificing freshness. There’s no sticky cleanup — all you need is a fork, and the cup won’t get crushed and lost in your backpack. Or stop by Einstein’s on your way to class and grab a fresh fruit cup for $2.99.

    Sandwiches: or subs, or flatbread

    It’s easy to sneak a sandwich in the back of the room. The traditional American lunch is convenient, quick, and far from messy. If you don’t have the time to make your own, there’s a wide variety of sandwiches, subs and flatbreads at 7-Eleven for $2.99 to $3.99.

    Non-chips and dip: Pretzel chips and Dijon/wasabi dip; Tofu sticks and hot pot sauce

    These interesting combos cost $1.99 at Whole Foods. While they might seem too bite-sized for a full meal in class, they pack more dip than necessary in a small container, so if you have other dipping crackers lying around, you can make good use of one package.

    See also:Dietary deathtraps

    See also:The BK dilemma


    blog comments powered by Disqus
    Please read our Comment Policy.